U SPORTS Men's Basketball 2017-18 Schedule

Date Away Home Status Links
 
August
Sat. 5 Montana # 67 Laurentian 76 Final
  @ San Jose, Costa Rica
Mon. 7 TOWSON # 76 Carleton 64 Final
  Alabama # 96 McGill 57 Final
  @ D. Love Competition Hall
Tue. 8 Laurentian # 98 Western Ky. 104 Final
  @ San Jose, Costa Rica
  SMU # 86 McGill 83 Final - OT
  @ D. Love Competition Hall
Wed. 9 Alabama # 71 Carleton 84 Final
Thu. 10 Western Ky. # 118 Laurentian 63 Final
  @ San Jose, Costa Rica
  Alabama # 81 Ottawa 71 Final
  TOWSON # 84 McGill 53 Final
  @ D. Love Competition Hall
Sat. 12 Laurentian # 82 Kent St. 83 Final
  @ San Jose, Costa Rica
Mon. 14 Kent St. # 79 McGill 85 Final
  EXH @ Banco National Arena (San Jose, Costa)
Tue. 15 Lamar #   McGill   6:00 PM CDT
  @ San Jose, Costa Rica
Wed. 16 Texas - El Paso #   McGill   7:00 PM CDT
  @ San Jose, Costa Rica
  Saint Martin's #   Trinity Western   5:00 PM PDT
Thu. 17 Texas - El Paso #   McGill   5:30 PM CDT
  @ San Jose, Costa Rica
Fri. 18 UBC # 73 Texas-El Paso 78 Final
  @ San Jose, Costa Rica
Sat. 19 CANISIUS GOLDEN GRIFFINS # 87 Queen's 71 Final
  UBC # 58 Nevada 77 Final
  @ San Jose, Costa Rica
Sun. 20 Nevada #   UBC   5:00 PM PDT
  @ San Jose, Costa Rica
Tue. 22 New Hampshire # 60 Carleton 87 Final
  Canisius # 74 Ottawa 85 Final
Wed. 23 Canisius # 65 Carleton 77 Final
  NEW-HAMPSHIRE # 80 UQAM 59
4th - 09:58
Fri. 25 Northeastern # 66 Carleton 70 Final
Sun. 27 Saint Francis # 55 Carleton 89 Final
Mon. 28 St. Francis Brooklyn # 67 McGill 80 Final
  Ramapo # 60 Ottawa 80 Final
Tue. 29 Hofstra # 85 UQAM 62 Final
  St. Francis Brooklyn Terriers # 75 Concordia 66 Final
Wed. 30 Siena College # 79 McGill 71 Final
Thu. 31 Siena Saints # 86 Concordia 77 Final
 
September
Fri. 1 Hofstra Pride # 99 Concordia 87 Final
Sat. 2 Hofstra # 88 McGill 76 Final
Wed. 20 York #   Lethbridge   6:00 PM MDT
  Golden Bear Invitational
Fri. 22 Algoma #   Laurentian   7:00 PM EDT
Sat. 23 Vancouver Island #   UBC Okanagan   6:00 PM PDT
Thu. 28 Winnipeg #   Lakehead   TBA
  UBC Okanagan #   McMaster   7:00 PM EDT
  Briercrest #   Saskatchewan   6:30 PM MDT
  Non-conference
Fri. 29 Winnipeg #   Lakehead   TBA
  Saint Mary's #   UNB   8:00 PM ADT
  Eric Garland Tournament
  UBC Okanagan #   Toronto   7:00 PM EDT
  UNBC #   Mount Royal   7:00 PM MDT
Sat. 30 Saint Mary's #   Cape Breton   4:00 PM ADT
  Eric Garland Tournament Exhibition @ UNB
  UBC Okanagan #   Western   3:00 PM EDT
  UNBC #   Mount Royal   2:00 PM MDT
  UQAM #   UNB   8:00 PM ADT
  Eric Garland Tournament
  Seattle Mountaineers #   Trinity Western   7:00 PM PDT
 
October
Sun. 1 UQAM #   Saint Mary's   12:00 PM ADT
  Eric Garland Tournament Exhibition @ UNB
  Holland #   Dalhousie   1:00 PM ADT
  (Pre-season)
  Cape Breton #   UNB   4:00 PM ADT
  Eric Garland Tournament
Thu. 5 Acadia #   McMaster   3:00 PM MDT
  Exhibition @ Calgary Cup - UCalgary
  Laurentian #   Brandon   5:00 PM CDT
  Saskatchewan #   Toronto   8:00 PM EDT
  Non-conference
Fri. 6 Dalhousie #   York   4:00 PM ADT
  (Pre-season) @ Concordia Tournament
  Laurentian #   Winnipeg   3:00 PM CDT
  Acadia #   Calgary   8:00 PM MDT
  Exhibition @ Calgary Cup - UCalgary
  Bishop's #   UBC   7:00 PM PDT
  UBC Invitational - Vancouver
  Waterloo #   Alberta   7:00 PM PDT
  UBC Invitational
Sat. 7 Saskatchewan #   Ryerson   1:00 PM EDT
  Non-conference
  Dalhousie #   Concordia   7:00 PM ADT
  (Pre-season) @ Concordia Tournament
  Acadia #   McGill   5:01 PM MDT
  Exhibition @ Calgary Cup - UCalgary
  Laurentian #   Manitoba   7:00 PM CDT
  Bishop's #   Alberta   5:00 PM PDT
  UBC Invitational
  Trinity Western #   UBC Okanagan   7:00 PM PDT
  Waterloo #   UBC   7:00 PM PDT
  UBC Invitational - Vancouver
Sun. 8 Dalhousie #   Regina   1:00 PM ADT
  (Pre-season) @ Concordia Tournament
Thu. 12 Western #   UBC   4:00 PM PDT
  @ Graham Shootout - Saskatoon, Sask.
  Saint Mary's #   McMaster   8:00 PM EDT
  Exhibition @ McMaster
  MacEwan #   Waterloo   6:00 PM MDT
  Naismith Tournament
  Mount Royal #   Saskatchewan   7:00 PM MDT
  Graham Shootout Tournament
Fri. 13 MacEwan #   Ottawa   12:00 PM MDT
  Naismith Tournament @ Waterloo, Ont.
  Acadia #   Bishop's   6:00 PM EDT
  Exhibition @ House-Laughton Tournament (Carleton)
  Cape Breton #   UPEI   8:00 PM ADT
  Mickey Place
  UNB #   Guelph   7:00 PM EDT
  Saint Mary's #   Toronto   7:00 PM EDT
  Exhibition @ Toronto
  Western #   Mount Royal   5:00 PM MDT
  Graham Shootout Tournament @ @ University of Saskatchewan
  Dalhousie #   Queen's   9:00 PM ADT
  (Pre-season) @ Queen's Tournament
  UBC #   Saskatchewan   7:00 PM MDT
  Graham Shootout
Sat. 14 Dalhousie #   Concordia   3:00 PM ADT
  (Pre-season) @ Queen's Tournament
  UBC #   Mount Royal   12:00 PM PDT
  @ @ University of Saskatchewan
  MacEwan #   Laurier   2:00 PM MDT
  Naismith Tournament @ Waterloo, Ont.
  Western #   Saskatchewan   3:00 PM MDT
  Graham Shootout
  Saint Mary's #   Guelph   6:00 PM EDT
  Exhibition @ Guelph
  Acadia #   Laval   6:00 PM EDT
  Exhibition @ House-Laughton Tournament (Carleton)
  UMaine Fort-Kent #   UPEI   8:00 PM ADT
  Mickey Place
  UNB #   Toronto   7:00 PM EDT
  Thompson Rivers #   Trinity Western   7:00 PM PDT
Sun. 15 Dalhousie #   Lethbridge   1:00 PM ADT
  (Pre-season) @ Queen's Tournament
  Acadia #   Carleton   2:00 PM EDT
  Exhibition @ House-Laughton Tournament (Carleton)
  UNB #   York   3:00 PM EDT
Thu. 19 Nipissing #   Acadia   7:00 PM ADT
  Memorial #   MacEwan   7:00 PM MDT
Fri. 20 TBA #   Winnipeg   TBA
  Lea Marc Printing Tournament
  UNB #   Queen's   5:00 PM EDT
  @ Laval
  University of Great Falls #   UBC Okanagan   2:00 PM PDT
  @ @ Tournament Capital Centre, Kamloops
  Nipissing #   Saint Mary's   8:00 PM ADT
  Exhibition
  StFX #   UQAM   7:00 PM EDT
  Pre-Season Exhibition
  Toronto #   McGill   8:00 PM EDT
  Memorial #   Alberta   8:00 PM MDT
  Golden Bear Invitational
  Trinity Western #   Northwest   7:00 PM PDT
Sat. 21 TBA #   Winnipeg   TBA
  Lea Marc Printing Tournament
  Regina #   UBC Okanagan   11:00 AM PDT
  @ @ Tournament Capital Centre, Kamloops
  Nipissing #   Dalhousie   7:00 PM ADT
  (Pre-season)
  Mount Royal #   Montana State University - Northern   4:00 PM MDT
  StFX #   McGill   7:00 PM EDT
  Pre-Season Exhibition - McGill Redbird Classic Tournament
  UNB #   Laval   7:00 PM EDT
  Memorial #   Lethbridge   5:00 PM MDT
  Golden Bear Invitational
  Trinity Western #   Eastern Oregon   5:00 PM PDT
  York #   Alberta   7:00 PM MDT
  Golden Bear Invitational
Sun. 22 StFX #   Toronto   12:00 PM EDT
  Pre-Season Exhibition - McGill Redbird Classic Tournament @ Montreal, QC
  York #   MacEwan   1:00 PM MDT
Wed. 25 Western *   Brock   8:00 PM EDT
  @ Bob Davis Gymnasium
  Guelph *   McMaster   8:00 PM EDT
  @ Burridge Gymnasium
Fri. 27 UPEI #   TBA   TBA
  StFX Invitational
  TBA #   Dalhousie   6:00 PM ADT
  (Pre-season) @ StFX Tournament
  Nipissing #   McGill   6:00 PM EDT
  TBA #   StFX   8:00 PM ADT
  Pre-Season Exhibition - StFX Invitational Tournament
  Ryerson *   Algoma   8:00 PM EDT
  @ George Leach Centre
  Lakehead *   Queen's   8:00 PM EDT
  @ Athletics & Recreation Centre
  Manitoba *   Saskatchewan   8:00 PM CST
  Trinity Western *   Alberta   8:00 PM MDT
  Winnipeg *   Mount Royal   8:00 PM MDT
  Brandon *   Lethbridge   8:00 PM MDT
  Calgary *   UNBC   8:00 PM PDT
  UFV *   UBC   8:00 PM PDT
  UBC Okanagan *   Victoria   8:00 PM PDT
  MacEwan *   Thompson Rivers   8:00 PM PDT
Sat. 28 TBA #   StFX   TBA
  Pre-Season Exhibition - StFX Invitational Tournament
  UPEI #   TBA   TBA
  StFX Invitational
  TBA #   Dalhousie   TBA
  (Pre-season) @ StFX Tournament
  Western *   Waterloo   2:00 PM EDT
  @ Physical Activities Complex
  Laurier *   Brock   4:00 PM EDT
  @ Bob Davis Gymnasium
  Guelph *   Windsor   4:00 PM EDT
  @ St Denis Centre
  Ottawa #   McGill   4:00 PM EDT
  Toronto *   Algoma   8:00 PM EDT
  @ George Leach Centre
  Lakehead *   York   8:00 PM EDT
  @ Tait- Main Gym
  Winnipeg *   Mount Royal   6:00 PM MDT
  Brandon *   Lethbridge   7:00 PM MDT
  Trinity Western *   Alberta   7:00 PM MDT
  Manitoba *   Saskatchewan   8:00 PM CST
  UFV *   UBC   7:00 PM PDT
  UBC Okanagan *   Victoria   7:00 PM PDT
  MacEwan *   Thompson Rivers   7:00 PM PDT
  Calgary *   UNBC   7:00 PM PDT
 
November
Wed. 1 StFX *   Dalhousie   8:00 PM ADT
Fri. 3 UPEI *   Saint Mary's   8:00 PM ADT
  Cape Breton *   UNB   8:00 PM ADT
  Laurier *   Nipissing   8:00 PM EDT
  @ Robert J Surtees Student Athletics Centre
  Brock *   York   8:00 PM EDT
  @ Tait- Main Gym
  Guelph *   Carleton   8:00 PM EDT
  @ Ravens Nest
  Ryerson *   Windsor   8:00 PM EDT
  @ St Denis Centre
  Algoma *   Ottawa   8:00 PM EDT
  @ Montpetit Hall
  Toronto *   Western   8:00 PM EDT
  @ Alumni Hall
  Waterloo *   Laurentian   8:00 PM EDT
  Ben F. Avery Gymnasium
  McMaster *   Queen's   8:00 PM EDT
  @ Athletics & Recreation Centre
  Victoria *   Brandon   8:00 PM CDT
  Regina *   Manitoba   8:00 PM CDT
  Alberta *   Winnipeg   8:00 PM CDT
  Lethbridge *   MacEwan   8:00 PM MDT
  Mount Royal *   UFV   8:00 PM PDT
  UNBC *   Trinity Western   8:00 PM PDT
  UBC *   Calgary   8:00 PM PDT
Sat. 4 Cape Breton *   UNB   3:00 PM ADT
  Toronto *   Windsor   4:00 PM EDT
  @ St Denis Centre
  Lethbridge *   MacEwan   3:00 PM MDT
  Thompson Rivers *   UBC Okanagan   2:00 PM PDT
  Dalhousie *   StFX   8:00 PM ADT
  UPEI *   Saint Mary's   8:00 PM ADT
  Memorial *   Acadia   8:00 PM ADT
  UQAM *   Bishop's   8:00 PM EDT
  Algoma *   Carleton   8:00 PM EDT
  @ Ravens Nest
  Waterloo *   Nipissing   8:00 PM EDT
  @ Robert J Surtees Student Athletics Centre
  Guelph *   Ottawa   8:00 PM EDT
  @ Montpetit Hall
  Ryerson *   Western   8:00 PM EDT
  @ Alumni Hall
  McMaster *   York   8:00 PM EDT
  @ Tait- Main Gym
  Brock *   Queen's   8:00 PM EDT
  @ Athletics & Recreation Centre
  Laurier *   Laurentian   8:00 PM EDT
  Ben F. Avery Gymnasium
  Victoria *   Brandon   7:00 PM CDT
  Regina *   Manitoba   7:00 PM CDT
  Alberta *   Winnipeg   7:00 PM CDT
  UBC *   Calgary   7:00 PM MDT
  UNBC *   Trinity Western   7:00 PM PDT
  Mount Royal *   UFV   7:00 PM PDT
Sun. 5 Memorial *   Acadia   3:00 PM AST
  Thompson Rivers *   UBC Okanagan   3:00 PM PST
Mon. 6 Saskatchewan #   Montana   7:00 PM MST
  @ Missoula, Montana
Wed. 8 Brock *   Ryerson   8:00 PM EST
  @ Mattamy Athletic Centre
  York *   Guelph   8:00 PM EST
  @ Guelph Gryphons Athletic Centre
Thu. 9 Laval *   McGill   7:00 PM EST
  Bishop's *   Concordia   8:00 PM EST
  Mount Royal *   Lethbridge   8:00 PM MST
Fri. 10 Saint Mary's *   Cape Breton   8:00 PM AST
  UNB *   UPEI   8:00 PM AST
  Laurentian *   Lakehead   8:00 PM EST
  C.J Sanders Fieldhouse
  Brock *   Toronto   8:00 PM EST
  @ Goldring Centre
  Queen's *   Algoma   8:00 PM EST
  @ George Leach Centre
  Ottawa *   Laurier   8:00 PM EST
  @ WLU Athletic Complex
  Carleton *   Waterloo   8:00 PM EST
  @ Physical Activities Complex
  McMaster *   Ryerson   8:00 PM EST
  @ Mattamy Athletic Centre
  Windsor *   Western   8:00 PM EST
  @ Alumni Hall
  MacEwan *   Manitoba   8:00 PM CST
  Thompson Rivers *   Saskatchewan   8:00 PM CST
  UFV *   Regina   8:00 PM CST
  UBC *   UNBC   8:00 PM PST
  Alberta *   UBC Okanagan   8:00 PM PST
  Victoria *   Trinity Western   8:00 PM PST
Sat. 11 Ottawa *   Waterloo   4:00 PM EST
  @ Physical Activities Complex
  Saint Mary's *   Cape Breton   6:00 PM AST
  Dalhousie *   Memorial   8:00 PM NST
  Acadia *   StFX   8:00 PM AST
  UNB *   UPEI   8:00 PM AST
  Nipissing *   Lakehead   8:00 PM EST
  @ C.J Sanders Fieldhouse
  York *   Algoma   8:00 PM EST
  @ George Leach Centre
  McMaster *   Toronto   8:00 PM EST
  @ Goldring Centre
  Carleton *   Laurier   8:00 PM EST
  @ WLU Athletic Complex
  MacEwan *   Manitoba   7:00 PM CST
  UFV *   Regina   8:00 PM CST
  Thompson Rivers *   Saskatchewan   8:00 PM CST
  Winnipeg *   Calgary   7:00 PM MST
  Lethbridge *   Mount Royal   8:00 PM MST
  UBC *   UNBC   7:00 PM PST
  Alberta *   UBC Okanagan   7:00 PM PST
  Victoria *   Trinity Western   7:00 PM PST
Sun. 12 Dalhousie *   Memorial   2:00 PM NST
  Concordia *   Laval   3:00 PM EST
  Winnipeg *   Calgary   4:00 PM MST
Tue. 14 Ottawa *   Carleton   8:00 PM EST
  @ Ravens Nest
Wed. 15 Ryerson *   Guelph   8:00 PM EST
  @ Guelph Gryphons Athletic Centre
Thu. 16 Dalhousie *   Acadia   8:00 PM AST
  McGill *   UQAM   8:00 PM EST
Fri. 17 Western *   Ottawa   12:00 PM EST
  @ Montpetit Hall
  UNB *   Saint Mary's   8:00 PM AST
  Bishop's *   Laval   8:00 PM EST
  Queen's *   Waterloo   8:00 PM EST
  @ Physical Activities Complex
  Windsor *   Carleton   8:00 PM EST
  @ Ravens Nest
  Laurentian *   McMaster   8:00 PM EST
  Burridge Gymnasium
  Lakehead *   Algoma   8:00 PM EST
  @ George Leach Centre
  York *   Laurier   8:00 PM EST
  @ WLU Athletic Complex
  Nipissing *   Brock   8:00 PM EST
  @ Bob Davis Gymnasium
  Calgary *   Brandon   8:00 PM CST
  Manitoba *   Mount Royal   8:00 PM MST
  Regina *   UNBC   8:00 PM PST
  Winnipeg *   UFV   8:00 PM PST
  Trinity Western *   UBC   8:00 PM PST
  Lethbridge *   Thompson Rivers   8:00 PM PST
  Saskatchewan *   Victoria   8:00 PM PST
Sat. 18 Toronto *   Guelph   3:00 PM EST
  @ Guelph Gryphons Athletic Centre
  Lakehead *   Algoma   4:00 PM EST
  @ George Leach Centre
  UNB *   Saint Mary's   6:00 PM AST
  Concordia *   McGill   6:00 PM EST
  StFX *   Memorial   8:00 PM NST
  UPEI *   Cape Breton   8:00 PM AST
  Acadia *   Dalhousie   8:00 PM AST
  York *   Waterloo   8:00 PM EST
  @ Physical Activities Complex
  Western *   Carleton   8:00 PM EST
  @ Ravens Nest
  Queen's *   Laurier   8:00 PM EST
  @ WLU Athletic Complex
  Nipissing *   McMaster   8:00 PM EST
  @ Burridge Gymnasium
  Laurentian *   Brock   8:00 PM EST
  Bob Davis Gymnasium
  Windsor *   Ottawa   8:00 PM EST
  @ Montpetit Hall
  Calgary *   Brandon   7:00 PM CST
  Manitoba *   Mount Royal   6:00 PM MST
  Regina *   UNBC   7:00 PM PST
  Trinity Western *   UBC   7:00 PM PST
  Winnipeg *   UFV   7:00 PM PST
  Lethbridge *   Thompson Rivers   7:00 PM PST
  Saskatchewan *   Victoria   7:00 PM PST
Sun. 19 StFX *   Memorial   2:00 PM NST
  UPEI *   Cape Breton   3:00 PM AST
Tue. 21 Saint Mary's *   Dalhousie   8:00 PM AST
Thu. 23 Laval *   UQAM   8:00 PM EST
Fri. 24 StFX *   Acadia   6:00 PM AST
  Laurier *   Toronto   8:00 PM EST
  @ Goldring Centre
  Carleton *   Lakehead   8:00 PM EST
  @ C.J Sanders Fieldhouse
  Algoma *   Nipissing   8:00 PM EST
  @ Robert J Surtees Student Athletics Centre
  McMaster *   Brock   8:00 PM EST
  @ Bob Davis Gymnasium
  Western *   York   8:00 PM EST
  @ Tait- Main Gym
  Windsor *   Queen's   8:00 PM EST
  @ Athletics & Recreation Centre
  Guelph *   Laurentian   8:00 PM EST
  Ben F. Avery Gymnasium
  Waterloo *   Ryerson   8:00 PM EST
  @ Mattamy Athletic Centre
  Brandon *   Manitoba   8:00 PM CST
  UBC *   Winnipeg   8:00 PM CST
  Lethbridge *   Regina   8:00 PM CST
  Saskatchewan *   Alberta   8:00 PM MST
  UNBC *   MacEwan   8:00 PM MST
  Thompson Rivers *   Mount Royal   8:00 PM MST
  UBC Okanagan *   UFV   8:00 PM PST
Sat. 25 UQAM *   Concordia   4:00 PM EST
  Memorial *   UNB   8:00 PM AST
  Cape Breton *   StFX   8:00 PM AST
  Acadia *   UPEI   8:00 PM AST
  McGill *   Bishop's   8:00 PM EST
  Laurier *   Ryerson   8:00 PM EST
  @ Mattamy Athletic Centre
  Waterloo *   Toronto   8:00 PM EST
  @ Goldring Centre
  Windsor *   York   8:00 PM EST
  @ Tait- Main Gym
  Guelph *   Nipissing   8:00 PM EST
  @ Robert J Surtees Student Athletics Centre
  Ottawa *   Lakehead   8:00 PM EST
  @ C.J Sanders Fieldhouse
  Algoma *   Laurentian   8:00 PM EST
  Ben F. Avery Gymnasium
  Western *   Queen's   8:00 PM EST
  @ Athletics & Recreation Centre
  Brandon *   Manitoba   7:00 PM CST
  UBC *   Winnipeg   7:00 PM CST
  Thompson Rivers *   Mount Royal   6:00 PM MST
  Lethbridge *   Regina   8:00 PM CST
  Saskatchewan *   Alberta   7:00 PM MST
  UNBC *   MacEwan   7:00 PM MST
  UBC Okanagan *   UFV   7:00 PM PST
Sun. 26 Memorial *   UNB   3:00 PM AST
Wed. 29 York *   Queen's   1:00 PM EST
  @ Athletics & Recreation Centre
  Ryerson *   Toronto   8:00 PM EST
  @ Goldring Centre
Thu. 30 UBC Okanagan #   Thompson Rivers   TBA
 
December
Fri. 1 Laurentian *   Western   1:00 PM EST
  Alumni Hall
  Laval *   Bishop's   8:00 PM EST
  Nipissing *   Windsor   8:00 PM EST
  @ St Denis Centre
  Lakehead *   Toronto   8:00 PM EST
  @ Goldring Centre
  Carleton *   McMaster   8:00 PM EST
  @ Burridge Gymnasium
  Ottawa *   Brock   8:00 PM EST
  @ Bob Davis Gymnasium
  Waterloo *   Laurier   8:00 PM EST
  @ WLU Athletic Complex
  Queen's *   Guelph   8:00 PM EST
  @ Guelph Gryphons Athletic Centre
  MacEwan *   Winnipeg   8:00 PM CST
  Calgary *   Saskatchewan   8:00 PM CST
  UFV *   Lethbridge