STANDING COMMITTEES
Board of Directors
Chair |
Mike Mahon (Lethbridge) |
President rep and Treasurer – AUS |
Robert Campbell (Mount Allison) |
President rep – RSEQ |
Michael Goldbloom (Bishop’s) |
Secretary & Director rep - RSEQ |
Manon Simard (Montréal) |
President rep - OUA |
Alan Wildeman (Windsor) |
Director rep - OUA |
Beth Ali (U of T) |
President rep - CW |
Mike Mahon (Lethbridge) |
Director Rep - AUS | Leo MacPherson (StFX) |
Director Rep - CW | Rob Johnson (UBC Okanagan) |
Member at large |
Annette Trimbee |
CEO (non-voting) |
Graham Brown |
COO (Staff Resource) | David Goldstein |
Finance Committee
Chair | Robert Campbell (Mount Allison) |
Associate Director | Katie Spriggs |
Director Rep - OUA | Nancy Walker |
Director Rep - AUS | Leo MacPherson |
Jennifer Brenning | |
U SPORTS Staff | Graham Brown |
U SPORTS Staff | David Goldstein |
U SPORTS Staff | Tony Martire |
Governance Committee
Chair | Rob Johnson |
President Rep - RSEQ | Michael Goldbloom (Bishop's) |
Governance Expert | Rachel Corbett |
U SPORTS Staff | David Goldstein |
U SPORTS Staff | Graham Brown |
Executive Committee
Chair | Mike Mahon (Lethbridge) |
Robert Campbell (Mount Allison) |
|
Manon Simard ((Montreal) | |
U SPORTS Staff | Graham Brown |
U SPORTS Staff | David Goldstein |
Human Resources Committee
Chair | Mike Mahon (Lethbrideg) |
President Rep - RSEQ | Michael Goldbloom (Bishop's) |
President Rep - OUA | Alan Wildeman (Windsor) |
U SPORTS Staff | Graham Brown |
OPERATING COMMITTEES
Sport Committee
Chair |
James Keogh (Victoria) |
CW Reps |
Karla Karch (Mount Royal) Curt Warkentin (Manitoba) |
OUA Reps |
Eric Vandenbroucke (Windsor) Wally Gabler (OUA Sport Programming ) |
RSEQ |
Lisen Moore (McGill) Daniel Méthot (UQAM) |
AUS |
Krista McKenna (St. Francis Xavier) Pierre Arsenault (Mt. Allison) |
Sport Development Expert |
TBD |
Sport Development Expert |
TBD |
U SPORTS Staff |
Scott Ring (non-voting) |
Commercial Committee
Chair |
Tim Maloney (Dalhousie) |
|
Mary Beth Challoner (U. of T.) |
|
Stephane Boudreau (RSEQ) |
|
Robert Hilson (Brock) |
|
Ben Matchett (Calgary) |
Eligibility Committee
Chair |
Ken Olynyk, Thompson Rivers |
CWUAA Rep |
Sandy Slavin |
OUA Rep |
Darren Cates, RMC |
RSEQ Rep |
Joey Sabo, Bishop’s |
AUS Rep |
Patrick Nearing, Dalhousie |
OUA ERO | Interim, Wally Gabler, OUA |
Observer | Joanna Hunter, UBC |
U SPORTS Staff |
Tara Hahto (non-voting)
|
Athletic Financial Aid
Chair |
Ivan Joseph, Ryerson |
CWUAA Rep |
Christine Stapleton, Calgary |
OUA Rep |
Ivan Joseph, Ryerson |
RSEQ Rep |
John Bower, Concordia |
AUS Rep |
Patrick Nearing, Dalhousie |
U SPORTS Staff |
Tara Hahto (non-voting) |
Equity Committee
Chair |
Lisen Moore, McGill |
AUS Rep |
Martine LeBlanc, Moncton |
RSEQ Rep |
Lisen Moore, McGill |
OUA Rep |
Mark Kontulainen, Algoma |
CWUAA |
Carol Hofer, Trinity Western |
U SPORTS Staff |
Tara Hahto (non-voting) |
International Committee
Chair |
Darren Cates, Royal Military College of Canada |
AUS Rep |
Karen Murphy, Memorial |
RSEQ Rep |
Geoff Phillips, McGill |
OUA Rep |
Darren Cates, RMC |
FISU Rep |
Coleen Dufresne, Manitoba |
CWUAA Rep | Robert Philip, UBC |
FISU America Rep |
Gilles Lépine, Laval |
Summer NSO Rep |
Joe Morissette, Badminton Canada |
Winter NSO Rep |
Danny Lamoureux, Curling |
CCAA Rep |
Sandra Murray-MacDonnell |
Student-Athlete Rep |
TBD |
U SPORTS Staff |
Lia Taha Cheng (non-voting) |