Swimming Championships

Past Awards

The Outstanding Male & Female Swimmer of the Year

The Outstanding Male & Female Swimmer of the Year are selected by the technical committee at the Championship and is based solely on performance at the Championship.

Men's Athlete of the Year Women's Athlete of the Year

2016-17 Yuri Kisil, UBC
2015-16 Keegan Zanatta, UBC
2014-15 Eli Wall, Toronto
2013-14 Coleman Allen, UBC
2012-13 Kelly Aspinall, UBC
2011-12 Tommy Gossland, UBC
2010-11 Ryan Cochrane, Victoria
2009-10 Colin Russell, Toronto
2008-09 Colin Russell, Toronto
2007-08 Callum Ng, UBC
2006-07 Brian Johns, UBC
2005-06 Callum Ng, UBC
2004-05 Scott Dickens, UBC
2003-04 Chad Murray, Calgary
2002-03 Brian Johns, UBC
2001-02 Brian Johns, UBC
2000-01 Rick Say, Calgary
1999-00 Bob Hayes, Toronto
1998-99 Curtis Myden, Calgary
1997-98 Mark Versfeld, UBC
1996-97 Chris Renaud, Calgary
1995-96 Jaret Abe,l Alberta
1994-95 François Gravel, Laval
1993-94 Dean Kondziolka, Lethbridge
1992-93 Jon Cleveland, Calgary
1991-92 Turlough O'Hare, UBC
1990-91 Kevin Draxinger, UBC
1989-90 Jon Cleveland, Calgary
1988-89 Tom Ponting, Calgary
1987-88 Gary Vandermeulen, Calgary
1986-87 Alex Baumann, Laurentian
1985-86 John T. Kelly, Victoria
1984-85 Tom Ponting, Calgary
1983-84 Alex Baumann, Laurentian
1982-83 Cameron Henning, Alberta
1981-82 Graham Smith, Calgary
1980-81 Mike Olson, Calgary
1979-80 Dan Thompson, Toronto
1978-79 Dan Thompson,* Toronto
               John Van Buuren,* Dalhousie
1977-78 Gary MacDonald, York
1976-77 Rick Madge, Toronto
1975-76 Alan Davis, Lakehead
1974-75 Paul Hughes, UBC
1973-74 George Smith, UBC
1972-73 Jim Adams, Toronto
 
* co-recipients

2016-17 Kylie Masse, Toronto
2015-16 Kylie Masse, Toronto
2014-15 Fiona Doyle, Calgary
2013-14 Erika Seltenreich-Hodgson, UBC
2012-13 Savannah King, UBC
2011-12 Savannah King, UBC
2010-11 Erica Morningstar, Calgary
2009-10 Martha McCabe, UBC
2008-09 Annamay Pierse, UBC
2007-08 Annamay Pierse, UBC
2006-07 Erin Gammel, Calgary
2005-06 Kelly Stefanyshyn, UBC
2004-05 Jennifer Carroll, UQTR
2003-04 Erin Gammel, Calgary
2002-03 Liz Warden, Toronto
2001-02 Liz Warden, Toronto
2000-01 Sophie Simard, Laval
1999-00 Jessica Deglau, UBC
1998-99 Jessica Deglau, UBC
1997-98 Sarah Evanetz, UBC
1996-97 Julie Howard, Toronto
1995-96 Joanne Malar, McMaster
1994-95 Joanne Malar, McMaster
1993-94 Lori Melien, Calgary
1992-93 Nancy Sweetnam, Laurentian
1991-92 Guylaine Cloutier, Montréal
1990-91 Patricia Noall, Montréal
1989-90 Keltie Duggan, Alberta
1988-89 Keltie Duggan, Alberta
1987-88 Marie-Therese Armentero, Toronto
1986-87 Karin Helmstaedt, Toronto
1985-86 Suki Brownsdon, Calgary
1984-85 Pamela Rai, Victoria
1983-84 Kathy Richardson, Brock
1982-83 Kathy Richardson, Brock
1981-82 Lisa Dixon, Calgary
1980-81 Debbie Armstead, Calgary
1979-80 Lori Scott, Windsor
1978-79 Susan Mason, Dalhousie

 

Male & Female Swimmer Rookie of the Year

The selection is based solely on performance at the U SPORTS championship. The award, initiated in 2002-03, is presented to the swimmer with the highest aggregate point total for his two best swims as based on Swimming Canada's performance charts. Only swimmers 21 years of age or younger as of Sept. 1 in the current academic year are eligible.

Men's Rookie of the Year Women's Rookie of the Year

2016-17 Markus Thormeyer, UBC
2015-16 Osvald Nitski, Toronto
2014-15 Eli Wall, Toronto
2013-14 Tristan Cote, Calgary
2012-13 Eric Hedlin, Victoria
2011-12 Joe Byram, Alberta
2010-11 Ryan Cochrane, Victoria
2009-10 Bogdan Knezevic, Calgary
2008-09 Steven Bielby, McGill
2007-08 Bruno Langlois, Laval
2006-07 Matt Hawes, UBC
2005-06 John Lapins, Lethbridge
2004-05 Callum Ng, UBC
2003-04 Desmond Strelzow, UBC
2002-03 Chad Hankewich, Regina

2016-17 Ingrid  Wilm, UBC
2015-16 Leah Smal, Calgary 
2014-15 Katerine Savard, Montreal
2013-14 Erika Seltenreich-Hodgson, UBC
2012-13 Tianna Rissling, Calgary
2011-12 Tera Van Beilen, UBC
2010-11 Savannah King, UBC
2009-10 Allison Long, Calgary
2008-09 Erica Morningstar, Calgary
2007-08 Breanna Hendriks, Calgary
2006-07 Kevyn Peterson, Calgary
2005-06 Katelyn Murdoch, Calgary
2004-05 Haylee Johnson, UBC
2003-04 Jen Porenta, Toronto
2002-03 Caitlin Meredith, UBC

 

Men's & Women's Swimming Coach of the Year

The Men's & Women's Swimming Coach of the Year are selected annually at the U SPORTS Championship by the coaches present at the Championship.

Men's Swimming Coach of the Year Women's Swimming Coach of the Year

2016-17 Steve Price, UBC
2015-16 Byron MacDonald Toronto
2014-15 Steve Price, UBC
2013-14 Byron MacDonald, Toronto
2012-13 Byron MacDonald, Toronto
2011-12 Byron MacDonald, Toronto
2010-11 Mike Blondal, Calgary
2009-10 Byron MacDonald, Toronto
2008-09 Derrick Schoof, UBC
2007-08 Mike Blondal, Calgary
2006-07 David Fry, Dalhousie
2005-06 Derrick Schoof, UBC
2004-05 Tom Johnson, UBC
2003-04 Marc Déragon, Montréal
2002-03 Tom Johnson, UBC
2001-02 Mark Tremblay, * Alberta
              John Vadeika, * Alberta
2000-01 Mike Blondal, Calgary
1999-00 Tom Johnson, UBC
1998-99 Tom Johnson, UBC
1997-98 Tom Johnson, UBC
1996-97 Mike Blondal, Calgary
1995-96 Deb Sigaty, Alberta
1994-95 Bill Barton, Lethbridge
1993-94 Byron MacDonald, Toronto
1992-93 Byron MacDonald, Toronto
1991-92 Byron MacDonald, Toronto
1990-91 Tom Johnson, UBC
1989-90 Benoit Lebrun Laval
1988-89 Deryk Snelling, Calgary
1987-88 Deryk Snelling, * Calgary
              Peter Vizsolyi, * Victoria
1986-87 Deryk Snelling, Calgary
1985-86 Byron MacDonald, Toronto
1984-85 Deryk Snelling, Calgary
1983-84 Deryk Snelling, Calgary
1982-83 Deryk Snelling, Calgary
1981-82 Deryk Snelling, Calgary
1980-81 Gaye Stratten, McMaster
1979-80 Byron MacDonald, York
1978-79 Jean-Marie De Koninck, Laval
1977-78 Byron MacDonald, York
1976-77 Claudia Cronin, Waterloo
1975-76 Brian Cartlidge, Waterloo
1974-75 Bob Eynon, Western
1973-74 Nigel Kemp, Dalhousie
1972-73 Robert Graham, Waterloo
1971-72 Robin Campbell, Toronto

* co-recipients

2016-17 Pierre Lamy, Montreal
2015-16 Byron MacDonald Toronto
2014-15 Pierre Lamy, Montreal
2013-14 Steve Price, UBC
2012-13 Steve Price, UBC
2011-12 Steve Price, UBC
2010-11 Mike Blondal, Calgary
2009-10 Mike Blondal, Calgary
2008-09 Mike Blondal, Calgary
2007-08 Derrick Schoof, UBC
2006-07 Mike Blondal, Calgary
2005-06 Nicholas Perron, Laval
2004-05 Byron MacDonald, * Toronto
              Linda Kiefer, * Toronto
2003-04 Mike Blondal, Calgary
2002-03 David Fry, Dalhousie
2001-02 Tom Johnson, UBC
2000-01 Michel Bérubé, Laval
1999-00 Tom Johnson, UBC
1998-99 Tom Johnson, UBC
1997-98 Tom Johnson, * UBC
              Peter Vizsolyi, * Victoria
1996-97 Byron MacDonald, Toronto
1995-96 Tom Johnson, UBC
1994-95 Gaye Stratten, McMaster
1993-94 Tom Johnson, UBC
1992-93 Jeno Tihanya, Laurentian
1991-92 Linda Kieffer, Toronto
1990-91 Alain Lefebvre, Montréal
1989-90 Dave Johnson, Alberta
1988-89 Dave Johnson, Alberta
1987-88 Neil Harvey, Toronto
1986-87 Byron MacDonald, Toronto
1985-86 Byron MacDonald, Toronto
1984-85 Jack Kelso, UBC
1983-84 Jack Kelso, UBC
1982-83 Merrily Stratten, Toronto
1981-82 Jack Kelso, UBC
1980-81 Merrily Stratten, Toronto
1979-80 Nigel Kemp, Dalhousie
1978-79 Merrily Stratten, Toronto
1977-78 Jack Schoiz, Acadia

 * co-recipients

 

Sprinter's Cup

The selection is based solely on performance at the U SPORTS championship. The Sprinter's Cup is awarded when a swimmer wins both the 50m and 100m freestyle events at the U SPORTS championship.

Men Women
2016-17 Yuri Kisil, UBC
2015-16 Not awarded
2014-15 Yuri Kisil, UBC
2013-14 Not awarded
2012-13 Not awarded
2011-12 Tommy Gossland, UBC
2010-11 Dominique Massey-Marte,l Laval
2009-10 Colin Russell, Toronto
2008-09 Colin Russell, Toronto
2007-08 Not awarded
2006-07 Not awarded
2005-06 Not awarded
2004-05 Not awarded
2003-04 Not awarded
2002-03 Brent Hayden, UBC
2001-02 Not awarded
2000-01 Not awarded
1999-00 Yannick Demers, Montréal
1998-99 Not awarded
1997-98 Hugues Legault, Montréal
1996-97 Hugues Legault, Montréal
1995-96 Not awarded
1994-95 Jason Lukeman, UNB
1993-94 Dean Kondziolka, Lethbridge

2016-17 Sandrine Mainville, Montreal
2015-16 Paulina Bond, Western
2014-15 Paige Schultz, Toronto
2013-14 Sandrine Mainville, Montreal
2012-13 Caroline Lapierre-Lemire, UQTR
2011-12 Not awarded
2010-11 Not awarded
2009-10 Erica Morningstar, Calgary
2008-09 Erica Morningstar, Calgary
2007-08 Not awarded
2006-07 Not awarded
2005-06 Not awarded
2004-05 Jen Porenta, Toronto
2003-04 Not awarded
2002-03 Not awarded
2001-02 Not awarded
2000-01 Not awarded
1999-00 Not awarded
1998-99 Not awarded
1997-98 Andrea Moody, Calgary
1996-97 Julie Howard, Toronto
1995-96 Not awarded
1994-95 Alexandra Ruiz, UBC
1993-94 Lori Melien, Calgary

 

Student-Athlete Community Service Award

Men Women
2016-17 Jagdeesh Uppal, Thompson Rivers
2015-16 Jeremy Ryant, Dalhousie 
2014-15 Bogdan Knezevic, Calgary
2013-14 Jeff Belowitz, Brock
2012-13 David Dorian, Toronto
2011-12 Simon Couillard-Castonguay, Laval

2016-17 Rachel Patterson, Brock 
2015-16 Katie Van Leeuwen, UPEI 
2013-14 Jade Watts, Brock
2012-13 Erica Dugas, Brock
2011-12 Hayley Pipher, UBC